Maine West Sports Hall of Fame
To be selected into the Sports Hall of Fame the athlete must earn in an IHSA sanctioned sport:
Either
1st or 2nd team All-State honors
or
6 varsity letters and be all conference in two sports.
George Verber 1960 Basketball, Baseball
Lee Wolf 1962 Track
William Downing 1963 Gymnastics
Alan Waters 1963 Football, Basketball
Dan Humay 1963 Baseball
Chip Allen 1963 Baseball
David Aegerter 1964 Football
John Gabbert 1964 Baseball
Joseph Wehlacz 1964 Basketball
Jim Smith 1965 Basketball
Stoney Jackson 1965 Football, Basektball, Baseball
John Greco 1965 Cross Country
Eddie Lusk 1966 Cross Country, Track
Gustavo Herrero 1966 Tennis
Craid Rowells 1967 Football
Larry Scully 1967 Gymnsatics
Bob Banger 1968 Footbal
Bruce Kaechele 1968 Football, Basketball
Lee LeBadie 1968 Cross Country, Track
Bob Glitz 1970 Cross Country
Jerry Krainik 1971 Track
Bruce Beam 1971 Wrestling
Tom Kummer 1971 Basketball
Jack St John 1972 Cross Country
Kim Tuttle 1973 Volleyball, Badminton, Softball
Bill Klippert 1974 Track
Steve Zuccarini 1975 Football, Basketball, Baseball
Karen Gafrick 1975 Swimming, Basketball, Softball
Joe Paul 1975 Track
John Bachmeier 1976 Soccer
Felix Garos 1976 Soccer
Tony Krainik 1977 Track
Bob Zuccarioni 1977 Football, Basketball, Baseball
Brian Tolan 1977 Cross Country, Track
Tim Richardson 1978 Football, Basketball, Baseball
Nancy Webber 1978 Badminton
Dave Cavazos 1978 Wrestling
Jim Lindeman 1979 Baseball
Maureen Moeller 1979 Volleyball
Meg Gravesmill 1980 Archery, Fencing, Badminton
Jymette Bonnivier 1980 Track
Mark Voss 1980 Football
Rick Schulte 1981 Football
Lory Tonske 1981 Cross Country, Track
Christy Nelson 1982 Volleyball, Basketball, Track
John Dobbs 1982 Track
Mary McMahon 1982 Basketball
Chris Walsh 1982 Cross Country, Track
Jim Carroll 1982 Basketball, Baseball, Gymnastics
nancy Sperling 1983 Fencing
Bill Friday 1983 Track
Denise Dzik 1983 Badminton
Aurora Zurlo 1983 Badminton
Mary Just 1983 Basketball
Tony Paul 1983 Track
Jesse Bozman 1983 Track
Mike Dorion 1983 Wrestling
Don Paulsen 1983 Gymnastics
Bridget Boyajian 1983 Cross Country
Cheryl Stenzel 1984 Basketball, Track
Deanne Dzik 1984 Volleyball, Track
Mike McCabe 1984 Gymnastics
Dan Wrona 1984 Soccer
Linda Sherkey 1985 Basketball, Track
Patricia Kiraly 1985 Cross Country
Dana DeRosa 1985 Basketball
Tracy Granzyk 1985 Basketball, Softball
Diane DeSantis 1985 Basketball
Troy Anderson 1985 Track
James Hoferitza 1985 Football, Baseball
Joe Mueller 1985 Soccer
John Narve 1985 Wrestling
Gay Crain 1986 Basketball, Softball
Debbie Sperling 1986 Fencing
Susan Pawelko 1986 Cross Country, Track
Amy Omland 1986 Volleyball, Basketball
Liesel Krebs 1986 Badminton
Carrie Goerne 1986 Badminton
Jeff Gallagher 1986 Cross Country
Jodi Townsend 1986 Cross Country, Track
Nick Barone 1987 Tennis
Andy Miller 1988 Gymnastics
Sharla Barone 1988 Tennis
Stephanie Pinske 1988 Badminton
Deanna Serino 1988 Badminton
Tom Stanko 1988 Football, Basketball, Baseball
Eugene Sullivan 1988 Football, Wrestling
Scott Frankenthor 1988 Football, Basketball, Baseball
Heather Ertel 1988 Swimming, Basketball, Track
Nancy Kennelly 1988 Basketball
Tasia Georganas 1989 Basketball
Marien Garcia 1989 Cross Country, Track
Mary Spielman 1989 Basketball
Jason Markworth 1990 Soccer, Basketball, Volleyball
Cristy Nelson 1990 Basketball
Dale Eeles 1990 Football, Basketball, Baseball
Heather Podgorski 1990 Volleyball, Basketball, Softball
Moira Kennelly 1990 Basketball
Jenny Argianas 1991 Basketball
Chuck Van Hyning 1991 Wrestling
Jessica Orstead 1992 Basketball, Softball
Jacki Luckritz 1992 Volleyball, Track
Kerry Wegrzyn 1992 Volleyball, Basketball, Track
Mike Kane 1992 Football, Basketball, Baseball
Kathy Witte 1993 Basketball
Karen Slatkay 1993 Basketball
Craig Colson 1993 Swimming, Track
Jamie Pekoe 1993 Basketball
Brian Johnson 1993 Basketball
Scott Haack 1993 Soccer, Baseball
Jenny Grandy 1993 Volleyball, Softball
Katie Fregetto 1993 Basketball, Track
Dave Weber 1993 Golf, Tennis
Teri Bartholomew 1993 Basketball, Soccer
Garrett Larkin 1993 Football, Basketball
Josh Didier 1994 Football, Wrestling
Keith Burger 1994 Football, Wrestling
Dawn Smith 1994 Basketball, Soccer
Carmella Schaecher 1994 Cross Country, Track
Leslie Fredricks 1994 Cross Country, Track
John Vana 1994 Soccer, Basketball, Baseball
Rodney Berganos 1995 Tennis
Levy Cordero 1995 Tennis
Noe Dorantes 1995 Cross Country, Track
Mary Ellen Heidlauf 1995 Basketball, Softball
Tony Turner 1996 Football, Track
Eric Kriegermeier 1996 Football, Wrestling
Julie Fregetto 1996 Volleyball, Basketball, Track
Heather Pock 1996 Cross Country, Fencing, Track
Susan Soltysik 1996 Fencing, Track
Hector Castellanos 1996 Football, Wrestling, Track
Salena Miller 1996 Basketball
Agatha Mankiewicz 1997 Volleyball, Basketball, Track
Michelle Murillo 1997 Corss Country, Basketball
Steve Gonzalez 1997 Soccer
Jennifer Markanich 1997 Cross Country, Track
Christopher Winter 1997 Football, Wrestling
Lance Weber 1997 Wrestling
Bradley Alesi 1998 Basketball, Baseball
Kevin Frey 1998 Basketball
Nicholas Woods 1998 Cross Country, Swimming
Brian Regan 1998 Soccer, Baseball
Lucas Johnson 1998 Basketball
Andrew Lightfoot 1998 Football
Dawn Vana 1998 Basketball
Anthony Ganas 1998 Wrestling
Heather Fitzgerald 1998 Volleyball, Basketball, Softball
Alex Muresan 1998 Tennis
Joseph Waski 1999 Wrestling
Thomas Mietus 1999 Football, Wrestling, Baseball
William Kopecky 1999 Wrestling, Baseball
Kevin Mueller 1999 Cross Country, Track
Joseph Weber 1999 Football, Wrestling
Christine Ries 1999 Badminton, Tennis
Amy Stoltz 1999 Cross Country, Basketball, Track
Lynn Gorny 1999 Volleyball, Basketball
Lynn Alesi 2000 Tennis, Soccer
Julie Just 2000 Basketball
Alex Kalayil 2000 Football, Volleyball
Willie Nelson 2000 Cross Country, Track
Nicole Delafeld 2001 Cross Country, Track
Diana Boras 2001 Volleyball, Basketball
Ben Brzezinski 2001 Track
Linnea O'Neill 2001 Volleyball, Basketball
Braulio Benitez 2001 Cross Country, Track
Sam Meier 2002 Cross Country, Track
Jeff Mlynski 2002 Cross Country, Track
Rob Tupuritis 2002 Volleyball
Colleen Byrne 2003 Cross Country, Track
Megan Byrne 2003 Cross Country, Track
Vanessa Acosta 2003 Basketball, Track
Megan Brandt 2003 Basketball
Victor Gomez 2003 Football, Track
Deanna Cozzi 2004 Basketball, Softball
Sinan Khamo 2004 Cross Country, Track
Tim Paulsen 2004 Football, Wrestling
Jason Washington 2004 Basketball, Track
Benjamin Coogan 2005 Cross Country, Track
Kerri Drinka 2005 Fencing, Track
Megan Edwards 2005 Basketball, Volleyball
Christa Humbert 2005 Cross Country, Track
Jeff Ritzema 2005 Cross Country, Track
Paul Oehrlein 2005 Golf, Tennis
Ryan Stephenson 2005 Cross Country, Track
Roger Straz 2005 Soccer
Tina Vande Vusse 2005 Swimming
Katlyn Bednarski 2006 Cross Country, Track
Brian Begrowicz 2006 Cross Country, Basketball, Track
Val Gallichio 2006 Cross Country, Track
Anthony Jacks 2006 Cross Country, Track
Adrian Kibiersza 2006 Football, Track
Ellie Petersen 2006 Volleyball, Softball
Robin Petersen 2006 Volleyball, Softball
Candace Plantz 2006 Basektball, Track
Tyler Ladendorf 2006 Football, Baseball
Marco Porcelli 2006 Football Wrestling, Track
Deborah Solka 2006 Cross Country, Basketball, Track
Olga Ciura 2007 Track
Daniel Hetzner 2007 Football, Wrestling
Stephanie Moy 2007 Cross Country, Fencing, Track
Anna Paul 2007 Fencing, Soccer
Anna Randazzo 2007 Basketball, Track
Caitlin Rehder 2007 Basketball
Matt Stieve 2007 Soccer, Volleyball
Brittany Begrowicz 2008 Basketball
Lindsay Jozefat 2008 Gymnastics, Track
Mary Kusner 2008 Volleyball, Basketball, Track
Stewart Turner-Jackson 2008 Soccer, Volleyball
Colleen Vana 2008 Basketball, Soccer
Elizabeth Meier 2009 Track
Pawel Mirek 2009 Wrestling, Track
Emily Ott 2009 Volleyball, Softball
Kevin Schaefer 2010 Cross Country, Track
Charlie Vana 2010 Football, Wrestling
Stacey Delgado 2011 Gymnsatics
Ailish O'Connell 2011 Swimming, Soccer
Alisha Barnably 2012 Track
Katie Fitzgerald 2012 Volleyball, Softball
Felipe Garcia 2012 Cross Country, Track
Alex Gasca 2013 Cross Country, Track
Tom Kukec 2013 Golf, Basketball
Richard Leon 2013 Track
Rachel Andersen 2014 Tennis, Badminton
Brittany Collins 2014 Volleyball, Basketball
Nelson Herrera 2014 Soccer
Olenka Kalinowski 2014 Golf, Badminton
Crosley Duckman 2015 Golf, Baseball
Alex Linston 2015 Cross Country, Track
Joey Vogeny 2015 Football, Wrestling, Track
Jake Riportella 2016 Football, Wrestling, Baseball
Alisa Fallon 2018 Basketball, Track
Matt Kentgen 2018 Football
Matt Litas 2018 Football, Track
Allison Pearson 2018 Basketball, Softball
Cory Scholler 2018 Soccer, Baseball
Ally Block 2019 Volleyball, Track
Damon Street 2019 Track
Sarah Magnoni 2019 Soccer
Daniel Rice 2019 Basketball, Volleyball
Jason Ybarra 2019 Soccer
Angela Dugalic 2020 Basketball, Track
Raymond Ure 2020 Cross Country, Swimming